GROUPM AJANSLARI TOP 2023 COMVERGENCE SIRALAMALARI

GROUPM AJANSLARI TOP 2023 COMVERGENCE SIRALAMALARI

Wavemaker, toplam yeni iş kazanımlarında ilk sırayı alırken, Mindshare yeni faturalandırmalarda ise birinci sıraya yerleşti. COMvergence’ın en güncel Küresel 2023 Yeni İş Barometre Raporu’na göre, GroupM sektörde müşteri koruma hacminde yine lider grup oldu.

Mart 2024 ayında yayınlanan 2023 yeni iş performansı değerlendiren raporunda, küresel reklam ve medya ajanslarının performansını ölçen bağımsız ve uluslararası araştırma şirketlerinden biri olan COMvergence, WPP’nin medya yatırım grubu olan GroupM ajanslarından Wavemaker’ın 2023’te toplam yeni iş kazanımı açısından diğerlerini geride bıraktığı görüldü. COMvergence’a göre, Wavemaker, 2.37 milyar dolarlık bir değer elde ederek ikinci ajansdan yarım milyar dolardan fazla bir farkla birinci sırayı aldı.

COMvergence’ın raporuna göre, Mindshare da rakiplerini geride bırakarak 2023’te toplam yeni faturalandırmalarda birinci sırayı aldı ve 1.89 milyar dolarlık bir değer elde etti.

Rapora göre, üçüncü kez üst üste, GroupM sektörde 2.87 milyar dolarlık hacimle liderlik etti. Araştırma firması, COMvergence’ın This Year Next Year 2023 Küresel Yıl Sonu Tahmini’ne göre, dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Çin, Almanya, Fransa ve Hindistan gibi ülkelerde, GroupM’i dünyanın en iyi 10 reklam pazarından dördünde birinci sıraya yerleştirdi.

GroupM, COMvergence’ın raporu tarafından belirlenen, toplam pazarların %52’sinde birinci veya ikinci sırada yer aldı. GroupM ayrıca, dünyanın en hızlı büyüyen bölgeleri EMEA ve APAC’te,  birinci sıraya yerleşti. Medya ajansları arasında, Mindshare toplam yeni iş kazanımı sıralamalarında EMEA’da birinci sırada yer alırken, Wavemaker aynı kategoride APAC’ta birinci sırada yer aldı.

COMvergence’ın sonuçları, genel pazarda büyük değişim, dönüşüm ve zorlukların yaşandığı bir dönemde, dünya çapındaki müşterilerin pazarlamalarını dönüştürmelerine, işlerini büyütmelerine ve kitlelere ulaşmalarına yardımcı olmak için rekabeti GroupM’den yana tercih ettiğini gösteriyor. Bu ödül, WARC tarafından geçen hafta açıklanan ve 2023’te kazanılan ödüller için sektörde üst üste yedinci kez birincilik sıralamasını detaylandıran, şirketin iş kalitesi ve yeni iş kazanımında sektör liderliğini güçlendiren sonuçların ardından geldi.